לכבוד יוצאי וצאצאי העיירה וישניבה

שיקום בית הקברות בעיירה

חברים יקרים ,

במאי 1996 ביקרנו בעיירה ממנה עלו הורי (חיה לבית אלישקביץ ומרדכי רוגובין ז"ל ) ארצה לפני השואה . רבים מבני משפחות אבי ואמי נספו בשואה .

בעת ביקורנו ראינו שבית הקברות היהודי בעיירה מוזנח ועזוב , עצים , שיחים וקוצים אינם מאפשרים לגשת ולראות את המצבות שרובן מוטלות על האדמה .
בור ההריגה ליד בית הקברות אינו מצויין ומסומן כלל .
המצבה ברחוב קרבה , במקום שבו נשרפו למוות כל בני העיירה ביום י"ז באלול תש"ב , כתובה ברוסית ובה נזכרים הנספים "אזרחים סובייטים"

בעת הביקור הנ"ל דיברנו עם המדריכה , רגינה קופילביץ , על הצורך בשיקום בית הקברות , הוספת מצבה לזכרון ליד בור ההריגה והוספת מצבה עם כיתוב בעברית ובאידיש המזכיר את הנספים כיהודים שנרצחו ע"י הנאצים ועוזריהם המקומיים . במספר עיירות באותו האזור מצאנו שאכן הוקמו מצבות יהודיות ע"י צאצאי העיירות בישראל ובארה"ב .

לשמחתנו התבשרנו ע"י רגינה שבביקורה האחרון בוישניבה , לפני מספר חודשים , עם יהודיה אמריקאית בשם זיין באזבי , שהיא צאצאית של משפחת פודברסקי , הן דיברו עם אחראי על התרבות בעיירה והוא אמר שהוא מוכן לארגן אנשים שינקו ויתחזקו את בית הקברות . הוא ביקש שנאסוף סכום של 1000 דולר שיושקעו בשיפוץ והתקנת חימום בגן הילדים ובתמורה יארגן את שיקום בית הקברות .

אנחנו , דבורה ואורי הלברג , החלטנו להצטרף למשימה חשובה זו ולנסות ולאסוף את התרומות מיוצאי וצאצאי וישניבה בישראל . במידה ונצליח לאסוף יותר מ 1000$ , נארגן גם את עניין מצבות הזיכרון . המדריכה רגינה ( תושבת וילנה ) מדברת את השפות המקומיות וגם עברית ואנגלית ברמה טובה , היא מבקרת בוישניבה עם אורחים מהארץ ומארה"ב לעתים והיא מוכנה להיות הקשר בינינו לבין גב. באזבי ובין האחראי על התרבות בעיירה . עד עכשיו נאספו כמה מאות דולרים ואנחנו מבקשים שמי שיכול להרים תרומה יצטרף לעניין . אנחנו תרמנו 100 דולר , כל תרומה תתקבל בתודה .

נראה לנו שאם נחכה לדורות הבאים הרי שנאבד את ההזדמנות .

אנחנו נאסוף את התרומות בארץ ונעביר לרגינה . כאשר תהיה התקדמות נודיע לכם מה יצא מהעניין .

אם אתם מכירים צאצאים נוספים מהעיירה וישניבה , אנא העבירו אליהם את הודעתנו זו .

דבורה ואורי הלברג, מודיעין
helberg@netvision.net.il

לדף הקודם - "פרויקט שיקום בית הקברות בוישניבה (כולל תיעוד המצבות ותצלומיהן)"